Delikanlı Olmak

İçimizde ukde olarak kalan şeyler: 'Şu Çılgın Türkler' tarihinde söylenmemiş sevgi sözcükleri aramak, evet evet, ara ara yaparım ben bunu. Sonrasında bulduklarımı Google'da taratırım. Hele bir de "Aradı- ğınız sevgi pıtırcıklarını içeren herhangi bir belge bulunamadı." uyarısını almışsam; birkaç dakikalığına neşelenir gibi takılırım. Ki acı gerçek, eninde sonunda iç gıdıklayıcı tüm enstrümanlarıyla kapımı çalacak mıdır, çalacaktır! Çalarsa çalsın; telaşa kapılmam, bahçe tarafından kaçarım. Delikanlı olmak, biraz da arkada ukde bırakmaktır.

Bildirgeç:

Müzâyaka: Sıkıntı, darlık, parasızlık/ TDK.

Rivâyetlere göre Hürriyet gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi, '80 Darbesi' sonrasındaki Kurucu Meclis Üye- liği nedeniyle milletvekili emeklisi gibi maaş aldığı için havalara uçmaktaymış. Aldığı VIP hizmeti de caba- sı. Yetmiş mi, yetmemiş! Kısıtlı imkânlarla didinen gazetecilerin vaziyeti düşünülerek yapılan indirimlere de vermiş veriştirmiş:

"Hele siz bir kesime 'imtiyazlı' olduğunu hissettirirseniz, o kesim nezdindeki itibarınız çok artar."

Derin yapıların Oktay Ekşi nezdindeki itibarı yoksa buradan mı geliyor?..

Üzülemeyesi haberler: Vatan gazetesinin Kemalist çizgisinde çıtır çıtır oynamalar baş göstermiş bulun- makta. Misal; Reha Abi'sine Atatürk'ün neden yalnız kaldığına dair sorular yönelten Selahattin Duman, şöyle bir cevap alır: "Tarihi sadece bilmek yetmez, kişi o sonuçlardan sentez de yapabilmeli."

Hayâtımızı anlamlı kılan şeyler: Sizleri sevmeyen ya da severken fazlasıyla ağırdan alan insan küme- lerinin birbirlerine fütursuzca giriştiklerini gördüğünüzde, bir kenara çekilip keyif sigarası tüttüremiyor- sanız; işte bu anlamdaşlık, çevrenizi anlamlı kılar. Belki de hayatınızda hiç sigara içmediniz, olsun; içe- bilirdiniz de. Daha da kötüsü; bir içimlik sigara olarak dünyaya gelip de bir kıraathanede izmaritliğe ata- naraktan kamyoncu bir yoldaşın ayakları altında ezilebilirdiniz... İşte bu hatırlatmalar hayatınıza hayat katar, fark edebilirsek güzel olur.

Mîrasyedik cımbızımtıraklar: Eğer inancımızı, kendi marifetimiz değil de Yaratıcı'nın hediyesi olarak ka- bul edebiliyorsak; yoldan çıkma korkusu duymadan özgürce ve cüretle düşünebilir, çelişkilerin üstüne gitmekten çekinmeyiz/ Ömer Lütfi Mete.
_________
27/11/09
Beğendin mi anacım?

0 yorum :

Yorum Gönder

 

Bağış yapmak için IBAN numaramız: TR63 0011 1000 0000 0057 4938 93