Cemal Üre Ya Durağı

©opyright > NASA
Öyle fakirim ki!..

Sözlüklerimize 'kuru kahve' olarak giren ancak tarafımdan nedense 'kahve kurusu' olarak îtibar gören tedârik malzemesi öbeğini, kakao ve kurusu için nasıl kullanabiliriz diye düşünmekteyim. Söz gelişi 'kakao kurusu' desek pek banal kaçacak. Ki 'banal' kelimesinin böylesi bir cümlede o kadar da bayağı kaçmaması gibi bir garipliği de atlamamış olmamıza rağmen!..

Belki de adı lâzım değil bu tamlamanın. Çünkü yeteri miktarda kakaoyu kederi kadar şekerle cezvemize koymuşken icat çıkarası gelmiyor insanın. O nasıl bir kuru câzibedir, o nasıl bir "Kuru kuru ye beni!" demektir; Allah'ım sen büyüksün... Netîcede ocağımız işlevsiz kalıyor böylesi bir küresel işsizlik salgınında. Küresel işsizlik salgını demişken 'adı lâzım değil'den arda kalan malzemeyle yapıvermiş olduğum sıcak kakao resitalini yazıyı hazırlarken içtiğimi de söylemeden edemicim/edemeyeceğim...

Bir başka yazımızda, 'sıcak kakao' konusuna eğilip 'kakao' ile 'video' kelimeleri arasında ilişki kuralım ve de en kısa yoldan TDK'ya/TDK'ye güzel günlerimizi hatırlatalım:

"Sövmek"ten bir 's' atınca nasıl algı hepten değişiyorsa "Süreyya"dan bir 'y' atmanın da ötesine "Süreyya"nın 's'sini fırlama bir kara deliğe göndererek geçemez miyiz sanki; Cemal Üre Ya!

***

Fakirlik bulaşıcıdır; artık siz de fakirsiniz...

Mücâdelemiz tek bir fakir hakir görülmeyene dek devam edecek ey sevgili fakirdaşlar!..
_______________________________
Yazar: Rıza Bozkurt   Yazım Tarihi: 23/02/09
Beğendin mi anacım?

0 yorum :

Yorum Gönder

 

İyiler bazen; erikler her zaman kazanır.